Make your own free website on Tripod.com


 

CEMİL GÜRGÜN'DEN

KALP HASTALIKLARI
        

 
         - Kalp ve damar hastalıkları toplum sağlığını tehdit eden en önemli sağlık sorunudur.
Günümüzde, başta koroner kalp hastalığı olmak üzere diğer kalp hastalıklarının tedavisindeki yeni gelişmelerle hastaların yaşam süreleri uzamaktadır. Buna karşın birçok kalp hastalığının oluşma nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir.
        
         Önümüzdeki yıllarda genetik çalışmalardaki ilerlemelerle kalp yetersizliği tedavisinde daha etkin yöntemler uygulanacaktır. Toplumda görülme sıklığı giderek artan hipertansiyon, koroner kalp hastalığı ve kalp kapak hastalıklarının erken tanı ve tedavisi ile kalp yetersizliği gelişmesi kısmen önlenebilir. Kalp yetersizliğinin en iyi tedavisi bu duruma neden olan hastalıklardan korunmaktır. Bunun için kalp hastalıklarına ve dolayısıyla kalp yetersizliğine zemin hazırlayan sigara, kolesterolden yüksek diyet, stres ve hareketsiz yaşam tarzı gibi olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılması önerilir.
         Kalp yetersizliği ömür boyu süren, hastanın yaşam biçimini etkileyen bir durumdur. Kalp yetersizliği tedavisi doktor, hasta ve hasta yakınlarının katkısıyla başarıya ulaşabilir. Tedavinin başarısı için hastaların nasıl bir sorunla karşılaştığını ve tedaviye katkılarının neler olabileceğini bilmesi açısından bu kitapçığı hazırlamayı amaçladık.         
Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileğiyle..
Doç.Dr. Cemil GÜRGÜN İzmir-2004
                                                                                                                                  .